Французька назальна вакцина проти SARS-CoV-2 гарантовано перейде до клінічної фази випробувань у 2022 році

Французька назальна вакцина проти SARS-CoV-2 гарантовано перейде до клінічної фази випробувань у 2022 році
22.09.2021

На відміну від внутрішньом'язових вакцин, тільки назальні вакцини здатні блокувати вірус та стимулювати місцевий імунітет у слизовій оболонці носа, тобто – вхідних воротах проникнення і розмноження вірусу. Вакцина-кандидат, розроблена командою BioMAP (Франція), посяде позицію вже восьмої назальної вакцини, яка сьогодні починає клінічні випробування у світі.

Ця технологія назальної вакцини вже довела свою ефективність як бар'єр проти зараження токсоплазмозом у приматів.

У партнерстві з біотехнологічною компанією Vaxinano команда вже успішно розробила ефективну вакцину для захисту мавп від токсоплазмозу. Ця стабільна нетоксична назальна вакцина розроблена на екстракті загального білка з Toxoplasma gondii – інфекційного агента, інкапсульованого у наночастинки на основі крохмалю і ліпідів (технологія Vaxinano).

Назальна вакцина-кандидат проти SARS-CoV-2 створена за аналогічною технологією. Вакцина, що складається з білка Spike з іншими вірусними білками, які не зазнають мутацій, захищатиме вакцинованих людей незалежно від мутованих циркулюючих штамів коронавірусу.

Ця вакцина була вперше випробувана in vivo на доклінічній мишачій моделі. Два назальних застосування з інтервалом три тижні викликали сильну гуморальну імунну відповідь, зокрема, на слизовій оболонці з нейтралізуючим імуноглобуліном А (IgAs), який є поліспецифічним проти різних штамів SARS-CoV-2, поряд із клітинною відповіддю в носових порожнинах і легенях. Захисна ефективність вакцини також оцінювалася з огляду виживання і відсутності клінічних ознак після зараження вакцинованих тварин. За результатами випробувань, 100 % особин вижили без клінічних ознак (респіраторний дистрес, втрата ваги тощо) на відміну від невакцинованої контрольної групи. По-друге, вакцина була протестована на контагіозність на моделі сирійського хом'яка, яка імітує патофізіологію COVID-19 у людини. І знову були отримані вражаючі результати: вірус не був виявлений у легенях і носі вакцинованих/інфікованих тварин, тоді як невакциновані/інфіковані тварини показали високий рівень вірусної РНК як у легенях, так і у порожнині носа. Ці результати значною мірою передбачають ефективність вакцини для людей.

Неінвазивна вакцина, що легко вводиться як перша доза або ревакцинація

Технічно вакцина буде вводитися за допомогою невеликого адаптера, розміщеного на кінці шприца без голки, що дозволить забезпечити ідеальну дифузію у порожнині носа. Зараз у співпраці з групою Recipharm/Resyca проводиться оцінка пристрою, розробленого для цієї вакцини для людей. Неінвазивна і з мінімальними вимогами до логістики, ця базова система вакцинації дозволить поширити її Європою та далеко за її межами. Більше того, вакцина дуже стабільна при кімнатній температурі та ще довше при температурі 4 °C і, таким чином, не потребує особливих вимог щодо логістики, обов'язкової для підтримки цілісності холодового ланцюга, що ускладнює постачання вакцин у деякі країни.

Таким чином, ця вакцина може бути призначена для невакцинованого населення для захисту від важкого та помірного перебігу COVID-19 і стати «бустером» для вже вакцинованого населення для запобігання передачі вірусу.

Перехід до клінічної фази при підтримці ANRS / Maladies infectieuses émergentes запланований на другу половину 2022 року з перспективою виведення вакцини на ринок у 2023 році.

Джерело: A 100% French nasal vaccine against SARS-CoV-2 to move into the clinical phase in 2022

Матеріали по темі

04.08.2020   Не так давно Міжнародний комітет з питань таксономії вірусів (International Committee on Taxonomy of Viruses; ICTV) [1] оголосив про появу нового штаму коронавірусу людини (SARS-CoV-2), що спричинює інфекційне захворювання, яке Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) іменувала «коронавірусною хворобою 2019» (COVID-19) [2]. Американський Центр з контролю та профілактики захворювань (Centers for Disease Control and […]